Ile kalorii ma alkohol? 

2 min czytania

ile kalorii ma alkohol

Weekend to czas, który wielu ludzi wykorzystuje na spotkania z przyjaciółmi i relaks z butelką piwa lub kieliszkiem wina. W przypadku gdy chcemy stracić kilka kilogramów, powinniśmy dobrze przemyśleć swoje wybory. Ile kalorii ma jedna porcja alkoholu? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

Tabela kaloryczności alkoholu

Aby dokładniej porównać ile kalorii zawiera alkohol, warto sprawdzić jaka jest ilość kcal w 100 ml danego trunku. Nasze zestawienie znajdziesz poniżej.

Rodzaj alkoholuKalorie w 100 ml
jasne piwo29
ciemne piwo68
białe wino wytrawne66
czerwone wino wytrawne68
cydr47
wódka220
whisky250
koniak235
wiśniówka308
likier250

Alkohol a dieta

Alkohol jest substancją, która pozbawiona jest tłuszczu i dostarcza niewielkie ilości węglowodanów. Może się wydawać, że można bez ograniczeń spożywać alkohol. Jednak nic bardziej mylnego. Umiar w tym przypadku jest najważniejszy, ponieważ alkohol zawiera kalorie, które mają niekorzystny wpływ na nasze ciało oraz samopoczucie. Organizm od razu obrabia te kalorie, a reszta zostanie zmagazynowana w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego też powinniśmy sięgać po napoje alkoholowe o małej zawartości kalorii.

Wino wytrawne czy słodkie – które lepiej wybrać?

Wino wytrawne to świetny wybór dla osób dbających o linię. Ma niską zawartość kalorii i jest pozbawione soli, tłuszczu i cholesterolu – niezależnie od tego czy jest to białe czy czerwone wino. Kieliszek wina zazwyczaj zawiera około 100 kcal. Warto też wiedzieć, że spożywanie jednego kieliszka dziennie może mieć pozytywny wpływ na metabolizm i przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej.

Rodzaj winaKalorie w 100 mlKalorie na kieliszek 120 ml
czerwone wino wytrawne6882
czerwone wino półwytrawne8197
czerwone wino półsłodkie87105
czerwone wino słodkie106127
białe wino wytrawne6679
białe wino półwytrawne8096
białe wino półsłodkie8298
białe wino słodkie96115

Alkohol wysokoprocentowy a odchudzanie

Alkohol wysokoprocentowy, taki jak wódka czy whisky, zawiera znacznie więcej kalorii niż wino. Wódka i whisky zawierają ponad 200 kcal na 100 gramów, podczas gdy wino zawiera około 80-120 kcal na 100 ml (w zależności od rodzaju). Co więcej, tego typu alkohole często mieszamy z gazowanymi napojami, które zawierają dodatkowe cukry i kalorie. Może to podwoić lub potroić kaloryczność całego drinka! Z tego względu, jeśli chcesz zadbać o linię i zdrowie, lepiej wybierać wino zamiast wódki czy whisky, a jeśli już pijesz te ostatnie, pij je na wodzie lub lodzie, bez dodatkowych słodkich miksów.

Piwo i jego kalorie

Piwo to popularny napój alkoholowy wytwarzany z chmielu, słodu jęczmiennego i wody. Piwo zawiera dużo kalorii – jeden kufel ciemnego piwa to nawet 340 kcal! Spożywanie piwa, szczególnie w dużych ilościach i często, może prowadzić do przyrostu masy ciała i odkładania się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Powodem jest zarówno wysoka zawartość kalorii, jak i wpływ piwa na poziom cukru we krwi i apetyt. Alkohol z piwa powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi, która nadmiarowo magazynowana jest w postaci tkanki tłuszczowej. Ponadto piwo zwiększa łaknienie na słone przekąski, bogate w kalorie, takie jak chipsy, paluszki, orzeszki, które dodatkowo przyczyniają się do przybierania na wadze. Dlatego, mimo że piwo może być przyjemne w spożyciu, należy pić je z umiarem, w małych ilościach i nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Tylko tak można uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych i nie przybierać na wadze.

Czytaj też: Ile kalorii powinien mieć obiad?

Kalorie to nie tylko alkohol 

Alkohol to nie tylko kalorie zawarte w samym piwie, winie czy wódce. Towarzyszą mu dodatkowe kalorie z przekąsek i napojów, które spożywamy podczas picia. Podczas konsumpcji alkoholu rośnie bowiem apetyt na słone i słodkie przekąski, takie jak orzeszki, chipsy, paluszki serowe czy ciasteczka. Do tego dochodzi jeszcze wiele kalorycznych napojów, takich jak soki owocowe, cola czy energetyki, które pijemy, aby zneutralizować gorzki smak alkoholu lub po prostu dlatego, że wzrasta nam pragnienie. Dlatego zamiast słodkich napojów lepiej sięgać po wodę mineralną lub dietetyczne wersje napojów, które mają znacznie mniej kalorii i nie zawyżą twojego dziennego bilansu energetycznego. Sprawdź też, ile kalorii należy jeść codziennie. Tabele kalorii w najczęściej spożywanych z alkoholem napojach znajdziesz poniżej.

Rodzaj napojuKalorie w 100 g
Coca-Cola37
sok jabłkowy45
tonic34
sok pomarańczowy34

Podczas wyboru drinków warto pamiętać, że takie połączenia jak kolorowe napoje i likiery mogą zawierać bardzo dużo kalorii. Przykładowo, 100 ml słynnego Cosmopolitana to aż 147 kcal. Z tego powodu, jeśli chcemy dbać o swoje zdrowie oraz sylwetkę, lepiej unikać drinków z alkoholem wysokoprocentowym, a zamiast tego co jakiś czas postawić na kieliszek wina. Pamiętajmy jednak o umiarze – zdrowe spożywanie alkoholu oznacza nie więcej niż jeden kieliszek na okazje specjalne

Dowiedz się także, ile kalorii powinno mieć śniadanie!