Dla wielu palaczy stwierdzenie „nie rzucę palenia bo przytyję” jest czymś powtarzanym bezrefleksyjnie. Jednak czy to prawda? I czy istnieje związek między nikotyną a apetytem oraz masą ciała? Pytania te stanowią duże wyzwanie dla naukowców, którzy wciąż poszukują odpowiedzi na ich nurtujące kwestie. Sprawdź w naszym artykule, czy papierosy mają kalorie i jak wpływają na proces odchudzania!
Palenie papierosów – czy naprawdę pomaga w odchudzaniu?
Palenie papierosów jest czynnikiem, który może mieć wpływ na wagę ciała. Według Światowej Organizacji Zdrowia BMI jest zazwyczaj niższy u palaczy niż u osób niepalących. Przyczyny takiego stanu rzeczy są zróżnicowane i mogą być zarówno biologiczne, jak i psychologiczne. Palenie tytoniu przyspiesza metabolizm o 3 p.p., powodując tym samym większe spożycie energii przez organizm, co trwa około 30 minut. Papierosy dają też uczucie sytości na 2 godziny, co wynika z faktu stymulowania receptorów podwzgórza MC4 i MC5 odpowiedzialnych za apetyt. Dopełnieniem tego mechanizmu jest to, że palenie powoduje podniesienie poziomu dopaminy i adrenaliny, a to w efekcie prowadzi do obniżenia poziomu stresu, odprężenia oraz zadowolenia. Ponadto nikotyna obniża wchłanialność kalorii o około 200 kcal przy każdej wypalonej paczce papierosów.
Palenie papierosów może przynieść skutki odchudzające, o czym świadczą liczne argumenty. Niemniej jednak, trzeba pamiętać, że wpływ na to mają także inne czynniki – jak na przykład związane z fizjologią elementy, takie jak zmniejszenie apetytu czy przyspieszenie metabolizmu. Nie należy upatrywać więc z papierosach remedium na otyłość!
Może zainteresować Cię także nasz artykuł, w którym podpowiadamy ile kalorii ma alkohol!
Wpływ palenia na apetyt
Papierosy są niezwykle uzależniające, aczkolwiek nie tylko pod wpływem chemicznych składników. Większość badaczy jest przekonana, że psychiczna część uzależnienia jest tak samo silna lub nawet silniejsza niż fizyczna. Dlatego osoby, które zdecydowały się rzucić palenie, szukają innych produktów zastępczych dających im podobne wrażenia. Niestety, bardzo często tego typu produktem okazują się słodycze – batoniki, czekoladki i ciasteczka stanowią duże wyzwanie dla osób walczących z nałogiem i wprowadzają ich w spiralę uzależnienia.
Cukier służy jako substytut dla nikotyny i pozwala byłym palaczom zaspokoić ich wewnętrzną potrzebę obracania papierosa, zaciągania się dymem czy obserwowania go. Poprawia także nastrój, ponieważ powoduje wyrzut do organizmu serotoniny – hormonu szczęścia, powodując tym samym uczucie satysfakcji, ukojenia i pozytywnego pobudzenia. Jednak jedzenie słodyczy wiąże się ze spożyciem dodatkowych kalorii, co może przyczynić się do przybierania na wadze. Stosowanie cukru w celu zastąpienia nikotyny jest czasami nieuniknione, ale trzeba mieć świadomość tego, że można bardzo łatwo przekroczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
Czytaj też: Ile kalorii powinno mieć śniadanie?
Papierosy smakowe – czy zastąpią słodycze?
Wielu palaczy próbuje zastąpić smak słodyczy papierosem, aby wyrównać nadmiar kilogramów. Jednak ta metoda ma swoje ograniczenia, ponieważ substancje oddziałujące na ludzki organizm z tytoniu i cukru są często inne. Możemy jednak spróbować gotowych papierosów smakowych – one mają jednak tendencję do dawać mdlący a nie słodki posmak. Dlatego warto wykonać je własnoręcznie, co wymaga następujących składników: bibułek smakowych, dostępnych w wielu smakach, takich jak biała czekolada, truskawka, wiśnia, waty cukrowej i jamajskiego rumu oraz owijek smakowych-owocowych lub ziołowych z lekko słodkawym subtelnym posmakiem. Sprawdź też, jakie są najbardziej tuczące przekąski!