Pajacyki to ćwiczenie, które przypomina nam nasze dzieciństwo i lekcje wychowania fizycznego w podstawówce. Często postrzegamy je jako coś zbyt prostego, by dawało widoczne efekty. Tymczasem są one bardzo skutecznym narzędziem do utraty wagi – angażują mięśnie różnych grup i pozytywnie wpływają na spalanie kalorii. Aby zaczerpnąć pełni korzyści ze ćwiczenia, musisz pamiętać o poprawnej technice wykonywania pajacyków oraz regularności treningu. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, ile kalorii spalają pajacyki oraz jak prawidłowo je wykonać.
Ile kalorii można spalić przez pajacyki?
Biegając czy skacząc dostarczamy naszemu ciału dodatkowej energii i niezbędnego tlenu. Ćwiczenia skoczne, czyli tak zwane pajacyki, są doskonałym sposobem na poprawienie kondycji fizycznej i spalanie kalorii. Zgodnie z danymi statystycznymi osoba ważąca 58 kg może spalić od 130 do 237 kcal podczas 30 minutowego treningu. Jednak aby określić ilość kalorii spalonych podczas wykonywania 100 pajacyków, trzeba wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje i szybkość wykonywania ćwiczeń. Przeciętnie jednak można zaobserwować 150-200 kcal spalonych po wyskakiwaniu setki pajacyków.
Skuteczne spalenie tkanki tłuszczowej można wesprzeć, wprowadzając do ćwiczenia pajacyków urozmaicenia. Zamiast wracać po skoku do pierwotnej pozycji, można zastosować półprzysiad albo zaawansowane ćwiczenie jakim są pajacyki sumo. W tym drugim przypadku nogi pozostają zgięte w kolanach, a tułowiem opada się na ich wysokość (podobnie jak robi się to przy niskim przysiadzie), a dłonie dotykają podłoża. Pajacyki sumo mogą stanowić bardziej efektywny trening niż tradycyjne pajacyki i wspomagać spalanie tkanki tłuszczowej. Pajacyki są jednym z najczęściej polecanych ćwiczeń w celu redukcji tkanki tłuszczowej.
Pajacyki na odchudzanie
Pajacyki to świetne ćwiczenie, które można wykorzystać w planie treningów interwałowych. Interwały to okresy wysiłku o zmiennych stopniach intensywności oraz przerwy między nimi. W ten sposób można skuteczniej spalać tkankę tłuszczową. Na początek zaleca się szybkie marsze przez 5 minut, po czym wykonanie tyle pajacyków, ile tylko jest możliwe w dwie minuty. Takie treningi dostarczają więcej korzyści i pozytywnych efektów niż te o jednolitej intensywności.
Jakie efekty dają pajacyki?
Pajacyki to świetna forma aktywności fizycznej, która ma wiele korzyści. Przede wszystkim zwiększają one częstotliwość oddechu i tętno, dostarczając do organizmu więcej tlenu. Poprawiają również elastyczność i stymulują mięśnie całego ciała. Ćwiczenia te powodują wydzielanie endorfin – naturalnych substancji przeciwbólowych oraz pozytywnie wpływających na nasze samopoczucie. Dzięki regularnym pajacykom można poprawić swoje zdolności fizyczne, a także przyspieszyć metabolizm i spalić nadmiarowy tłuszcz.
Jak prawidłowo wykonywać pajacyki?
Pajacyk to ćwiczenie, które polega na wykonaniu energicznego wyskoku z jednoczesnym uniesieniem rąk i ich złączeniem nad głową oraz rozkrokiem bocznym nóg. Po wykonaniu takiej sekwencji natychmiast wracamy do pozycji wyjściowej i powtarzamy ćwiczenie. Oto kroki, które pomogą Ci w pełni prawidłowo wykonać pajacyka.
- Ustaw się w wyprostowanej pozycji ze swobodnie opuszczonymi wzdłuż tułowia rękami. Stopy złącz, a nogi lekko ugnij w kolanach.
- Wyskocz w górę wykonując rozkrok, a jednocześnie ramiona wyrzuć ku górze, tak aby niemal połączyć dłonie nad głową. W tym momencie ręce powinny być lekko ugięte w łokciach.
- Wykonaj dynamiczny powrót do pozycji wyjściowe. Ćwiczenie powtarzaj dowolną ilość razy.